[Česká verze (Windows)] [Ceska verze (ASCII)]

Miroslav Najman

Jak jsem si kupoval Sorry

Dnes jsem šel z oběda kolem trafiky a napadlo mě podívat se za výlohu, jestli nechytnu nějakou inspiraci. Chytla mě. Uprostřed mezi časopisy a novinami se skvělo několik výtisků knihy THE BESTiální OF SORRY, skvělého to výběru ze stejnojmenného časopisu. Protože jsem o něm již něco četl, velmi jsem po něm zatoužil. Nemaje u sebe však ani vindru, požádal jsem svého kamaráda, se kterým jsem byl na obědě, zda by mi nepůjčil. Abych však věděl, kolik peněz si půjčit, jal jsem se otázat dobrého muže staršího věku, který ve stánku prodával:

"Prosím Vás, kolik stojí ten výběr ze Sorry ?"

"To když Vám řeknu, tak se tomu ani nezasmějete", odvětil muž s kamennou tváří.

Pousmál jsem se:"Tak kolik ?"

"No dyť Vám řikám, to stojí tolik, že Vás smích přejde", na to trafikant.

To už mě trochu zarazilo. Snad nejsou v Sorry takoví vydřiduši, aby ta knížka stála 250, 500 nebo, nedej bůh 1000 korun.

No ale optal jsem se ještě jednou:"No tak kolik ?"

"Devadesát devět", zněla mrazivá odpověď. Tón trafikantova hlasu byl rozladěn, jako kdybych mu šlápnul na kuří oko.

"Dej mi stovku", povídám kamarádovi, "tak já si jí vezmu", obrátil jsem se k prodavači. "A tu korunu máte dýžko", povídám.

Jeho panenky se rozšířili, vlasy na hlavě zježily a vzteklým hlasem odsekl: "Vy to chcete, vy si to fakt chcete koupit ?" a za neustálého koulení očí mi knížku mrsknul na pult. "Tak von si to koupí, to snad neni možný..." ozývalo se z trafiky, ale to už jsme byli s kamarádem na odchodu a strašně jsme se řezali...

Miroslav Najman

25. května 1999, letiště Ruzyně, terminál Jih, trafika u vrátnice č. 3